Wanneer moet mijn elektrische installatie gekeurd worden en waar moet ik op letten? Een goede vraag, wij geven het antwoord.
Dekeuring van de huishoudelijke elektrische installatie is in een aantal situaties verplicht. Wij sommen ze even voor je op:
als je een nieuwe installatie in dienst stelt, een belangrijke uitbreiding of wijziging doet van een bestaande installatie, een tijdelijke installatie (o.a. werfkasten, …) in dienst stelt
bij een verzwaring van je aansluiting (bv van monofase naar 3 fase)
om de 25 jaar
bij verkoop van een woning
Alvorens je netbeheerder overgaat tot het aansluiten van je installatie op het net moet je een blanco keurverslag kunnen voorleggen.
De elektrische keuring wordt uitgevoerd door een erkende keuringsinstantie. Een leverancier van materialen of een installateur kunnen geen keuringsverslag afleveren. De keurder inspecteert de hele elektrische installatie waarbij hij bijvoorbeeld de weerstandswaarde van de aardlus nameet, de correcte plaatsing en aansluiting nagaat van de aardonderbreker en de aardingen.De keurder heeft enkel aandacht voor alles wat op 230V werkt zoals bv de schakelaars, destopcontacten, de verlichting en het elektrische verdeelbord. Tevens schenkt hij ook heel wat aandacht aan de badkamer (wat is binnen welke zone geplaatst).
Voor jeeen afspraak vast legt met een keurder moet de installatie volledig voltooid zijn.
Hou daarvoor rekening met het volgende:
Wat aanwezig moet zijn bij de keuring is:
drie exemplaren van het ééndraadschema en het definitief grondplan, met aanduiding van de juiste plaats van elektriciteitskast(en), verbindings-, aftak- en wandcontactdozen, lichtpunten, schakelaars,stopcontacten.
jouw naam, adres, datum, identiteitskaartnummer en handtekening op elk blad
Je moet aanwezig/bereikbaar zijn tijdens de keuring
Alle aardingen dienen geplaatst te zijn.
Sluit alle sokkels van stopcontacten of schakelaars aan (alle sokkels waarop 230V komt). Voorzie ze ook van de binnenplaten. Indien je bepaalde sokkels nog niet kan monteren, voorzie je op het uiteinde van de kabels een steekklem. Hang alle verlichting op. Indien bepaalde verlichting niet aanwezig is, voorzie je op het uiteinde van de kabels eveneens een steekklem. Monteer op de aansluiting van de kookplaat de aansluitneus. Voorzie in de badkamer boven douche en bad wel reeds de definitieve verlichting.
De meterkast type 25D60 dient geplaatst te zijn
Het verdeelbord is:
voorzien zijn van een deur en een vaste achterwand
makkelijk bereikbaar
de bovenkant van het verdeelbord hang je op ongeveer 2 m hoog
de kabel tussen de tellerkast en het verdeelbord dient aangesloten te zijn op de hoofddifferentieel. Het andere uiteinde dient los te liggen in de meterkast,
alle openingen in je verdeelbord dienen gedicht te worden met blindplaten.
voorzie kabelgoten boven en onder je verdeelbord
zorg er voor dat je nergens met je vingers in je verdeelbord kan
Ziezo, je bent volledig op de hoogte.
Moet jij jouw elektriciteit nog leggen? Download hier onze handige handleiding of neem contact op voor een vrijblijvend gesprek via info@rubanzelfbouw.be
15/11/2019
Thomas De Clercq
Andere artikelen
Elektriciteit: hoe de verlichting uittekenen voor je woning?
Wil je op de hoogte gehouden worden van nieuwe artikelen of promoties? Schrijf je vrijblijvend in op onze nieuwsbrief (max 1 keer per maand, geen spam!).